اطلاع رسانی

http://www.shahmir.org/page.php?26

Paypal


جستجو درمان در منزل دکتر شاهمیر | پرستاری درمنزل | بيمارستان در خانه شما

[/html]

رژیم غذایی برای پوکی استخوان

 نسخه مناسب برای چاپ - افزودن این مطلب به بالاترین افزودن این مطالب به سایت دنباله افزودن این مطلب به سایت کلوب ADD TO DIGG ADD TO REDDIT


رژیم غذایی برای پوکی استخوان


رژیم پوکی استخوان         

پوکی استخوان از جمله بیماری های شایعی است که به خصوص زنان بیش از مردان به آن مبتلا می شوند. همان طور که در پیشگیری از این بیماری تغذیه جایگاه ویژه ای دارد، در درمان آن هم می توان با کمک گرفتن از عادات غذایی مناسب، مؤثر عمل کرد. برای آگاهی بیشتر در این رابطه با دکتر نسرین امیدوار، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت وگویی انجام داده ایم.

چرا دچار پوکی استخوان می شویم؟

پوکی استخوان یک بیماری چند علتی است. به طوری که در استخوان حفره هایی ایجاد می شود که به دلیل تحلیل بافت معدنی آن به وجود می آیند. یکی از علت های بروز پوکی استخوان می شوند، تغذیه نامناسب است. تغذیه ای که در آن به مقدار کافی پروتئین، ویتامینD و کلسیم وجود ندارد و تعادل مواد اسیدی و بازی در برنامه غذایی رعایت نشده یعنی اینکه فرد از منابع حیوانی زیاد یا بسیار کم استفاده کرده است. بنابراین، تحرک و تغذیه درست به ویژه در سنینی که استخوان در حال شکل گیری است یعنی در سنین رشد تا پایان ۳۰ سالگی اهمیت ویژه ای دارد.

▪ در برنامه تغذیه ای افراد مبتلا به چه نکاتی توجه می شود؟

در مراحل ابتدایی افراد هم از نظر دارویی منابع ویتامینD، کلسیم و سایر مواد مغذی مانند ویتامین K، منیزیم و... را دریافت می کنند و هم از نظر تغذیه ای به آنها آموزش داده می شود که در برنامه غذایی مقدار کافی لبنیات، پروتئین های حیوانی و گیاهی به نسبت مناسب و مکمل های ویتامین D را بگنجانند. در ضمن برنامه مرتب ورزشی هم داشته باشند و در محیط های غیرآلوده از نورآفتاب استفاده کنند.

▪ فردی که مبتلا به پوکی استخوان است برای اینکه به اندازه کافی کلسیم و سایر املاح و ویتامین های مناسب را دریافت کند غیر از لبنیات از چه منابع دیگری می تواند کمک بگیرد؟

یکی از منابع مناسب کلسیم و اسیدهای چرب موردنیاز، مغزهایی مانند بادام، کنجد و پسته است. همین طور مصرف ماهی ها به ویژه ماهی های چرب که ویتامین D کافی داشته باشند، توصیه می شود. ماهی های استخوان دار مانند ساردین هم منابع بسیار خوب کلسیم هستند و مصرف آنها بسیار توصیه می شود. البته در حال حاضر این ماهی ها کمی در کشور ما گران هستند و همین موضوع مقدار مصرف را پایین می آورد. در میان سبزیجات نیز خانواده کلم، گل کلم و کلم پیچ از منابع خوب کلسیم محسوب می شوند.

▪ آیا مکمل ها هم در این میان جایی دارند؟

هم در خانم ها و هم در آقایانی که در آنها تشخیص پوکی استخوان داده می شود، معمولا مکمل کلسیم و ویتامینD توصیه می شود. حتی برای افرادی که مشکل جذب از راه گوارش دارند، مدل های تزریقی یا استنشاقی تجویز می شود که مطمئن شوند اگر دستگاه گوارش خوب کار نمی کند و جذب صورت نمی گیرد، این مواد از راه های دیگر وارد خون شوند.

▪ لبنیات پرچرب باید مصرف شود یا کم چرب؟

از آنجا که پوکی استخوان در سنین بالاتر بروز می کند و ممکن است در کنار پوکی استخوان احتمال ابتلا به ناراحتی های قلبی یا اضافه وزن وجود داشته باشد، مصرف لبنیات کم چرب توصیه می شود. جالب است بدانید، غلظت کلسیم در لبنیات کم چرب یعنی کمتر از ۵/۲ درصد چربی، بالاتر است.

▪ آیا مصرف لبنیات غنی شده هم توصیه می شود؟

بهتر است این دسته از افراد لبنیات غنی شده با ویتامینD مصرف کنند که منابع بهتری برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان هستند. در جامعه ما در حال حاضر تنها یک محصول یعنی شیر غنی شده با ویتامینD داریم که مردم با آن آشنا نیستند. رنگ پاکت این شیر متفاوت است و روی آن درج شده غنی شده با ویتامینD و تحقیقاتی که در انستیتوی تغذیه انجام شده، نشان داده مصرف محصولات غنی شده با ویتامینD از جهات مختلف از جمله پیشگیری و درمان پوکی استخوان می تواند کمک کننده باشد.

▪ گاهی به فردی که پوکی استخوان دارد توصیه می شود پاچه قلم یا ژلاتین بخورد. نظر شما در این رابطه چیست؟

این مواد پروتئین خوبی دارند و مصرف هرازچند گاهی آنها بد نیست ولی مصرف مرتب آنها از آنجا که منبع کلسترول هستند، توصیه نمی شود زیرا معمولا افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند مشکلات دیگری هم مانند اضافه وزن یا ناراحتی های قلبی دارند و مصرف موادغذایی دارای کلسترول نه تنها به شکل روزانه حتی هفتگی آنها هم درست نیست. اما هر ۱۰ روز یک بار استفاده از این خوراکی ها خوب است و در فرهنگ سنتی ما هم جایگاه خود را دارند و نمی خواهیم آنها را کنار بگذاریم اما مصرف باید به اندازه و مناسب باشد.

▪ آیا عادات غذایی ای وجود دارد که سبب تشدید پوکی استخوان شود یا روند درمان را مختل کند؟

در تشدید یا بهبود پوکی استخوان تناسبات غذایی مهم است. کسانی که خیلی زیاد گوشت به ویژه گوشت قرمز می خورند و باقی گروه های غذایی را در برنامه خود نمی گنجانند یا به اندازه سبزیجات نمی خورند، دچار پوکی استخوان یا تشدید آن می شوند.

تعادل در برنامه غذایی مساله بسیار مهمی است و باید تعادل اسید و باز غذاها را متناسب کرد که این موضوع نیز به تناسب منابع حیوانی و گیاهی بازمی گردد. این یعنی آنکه باید هر دو وجه به اندازه مصرف شوند. البته هر چه سن بالاتر می رود بهتر است بیشتر از گوشت سفید استفاده کنیم. فراموش نکنیم مصرف روزانه لبنیات هم بسیار مهم است و انجام فعالیت های بدنی نظیر پیاده روی و ورزش های آبی به خصوص در هوای پاک و زیر نور آفتاب از تشدید این بیماری جلوگیری می کند.
توسط : واحد اخبار - دوشنبه 12 ارديبهشت 1390 - 13:04:55    خواندن / ارسال نظرات :0

شاخه های اخبار

منوی اصلی

خوش آمدید

نام کاربری:

کلمه عبور:
به خاطر داشتن

[ ]
[ ]

اخبار دیگر

سیستم RSS

پیگیری اخبار سایت توسط سیستم RSS.
rss1.0
rss2.0
rdf