اطلاع رسانی

HTTP://WWW.FACEBOOK.COM/DR.SHAHMIR

Paypal


جستجو درمان در منزل دکتر شاهمیر | پرستاری درمنزل | بيمارستان در خانه شما

[/html]

كراتينه، موها را آسيب‌پذيرتر مي‌كند!

 نسخه مناسب برای چاپ - افزودن این مطلب به بالاترین افزودن این مطالب به سایت دنباله افزودن این مطلب به سایت کلوب ADD TO DIGG ADD TO REDDIT


موي سر شما بنا به دلايل متعددي مي‌تواند كدر، كم پشت و شكننده شده و دچار ريزش شود.
 تعدادي از اين دلايل ارثي هستند و گاهي استفاده از يك محصول نامناسب و تغذيه نادرست موجب اين مشكلات و موارد نظير آن مي‌شوند. اما ما گاهي بدون توجه يا بر اثر اطلاعات نادرست، با موي خود طوري رفتار مي‌كنيم كه بيش از پيش آسيب مي‌بيند.
قبل از اينكه براي موهاي آسيب‌ديده‌تان راه حلي پيدا كنيد، ابتدا دليل اصلي آسيب را بدانيد.


آيا يك آسيب‌ديدگي شيميايي است؟ شايد از يك داروي شيميايي استفاده مي‌كنيد كه باعث اين آسيب‌ديدگي‌شده است. آيا از وسايل گرمايشي استفاده مي‌كنيد كه منجر به اين آسيب ديدگي شده است؟ توجه داشته باشيد موادي وجود دارند كه براي اينكه كارايي بهتري جهت درمان آسيب‌ديدگي‌موهايتان داشته باشند بايد گرم شوند.


ملاقات با پزشك يا متخصص تغذيه فقط به اين دليل مي‌تواند مفيد باشد كه به شما اين اطمينان را مي‌دهد كه آسيب موهايتان نشأت گرفته از مشكل سلامتي جدي‌تري نيست. در اين خصوص با دكتر ژاله شربياني، متخصص پوست و مو و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران گفت‌وگو كرده‌ايم كه از نظرتان مي‌گذرد.

حتما شما هم با آگهي‌هاي تبليغاتي رنگارنگي مواجه شده‌ايد كه با كراتينه‌كردن موهاي وز و آسيب ديده، از موهايي چون ابريشم برخوردار شويد؛ آگهي‌هايي كه صرفا جنبه تجاري داشته و موهاي آسيب ديده شما را پس از طي مراحلي سخت و هزينه‌هايي گزاف، بيش از پيش خراب‌تر خواهند كرد.


دكتر شربياني، دراين باره به همشهري مي‌گويد: متأسفانه به‌دليل پايين‌بودن سطح آگاهي برخي افرادكه بايد اولويت نخست را به سلامتي خود بدهند نه زيبايي، اين رويه اخيرا رايج شده كه با كراتينه‌كردن مو، صدمه‌هاي ناشي از رنگ، مش و فر از بين خواهد رفت درحالي‌كه استفاده از حرارت بالا آن هم به تكرار و مدت‌طولاني نه تنها موها را احيا نمي‌كند بلكه بيمارتر از قبل مي‌كند.به گفته وي، مردم پيش از آنكه سلامت پوست و موهاي خود را به آرايشگران بسپارند بايد به متخصصين پوست مراجعه كرده و علت اين بيماري را ريشه يابي كنند.


حالا كه متوجه شده‌ايد موهايتان آسيب ديده است وقت آن رسيده كه در عادت‌هايتان تغييراتي به‌وجود آوريد. استفاده از محلول‌هاي شيميايي و نرم‌كننده‌ها را حداقل بين 8 تا 10 هفته متوقف كنيد. همچنين مقدار استفاده نيز اهميت زيادي دارد. شايد براي اينكه نتيجه مطلوبي بگيريد لازم باشد حتما از مواد شيميايي استفاده كنيد.

يكي از دلايل اصلي آسيب ديدگي مو، خشكي آن است. بدون رطوبت كافي بدنه مو شكننده مي‌شود و به راحتي آسيب مي‌بيند. علاوه بر اين،‌ نگه‌داشتن مرطوب‌كننده روي موي سر به‌مدت 2 تا 5 دقيقه به درمان آسيب ديدگي كمك بسيار زيادي مي‌كند. در مرطوب‌كردن موهايتان توجه بسيار زيادي به نوك و انتهاي موهايتان داشته باشيد.


مواد درمان‌كننده موهاي آسيب ديده مؤثرترين محصولات براي موهاي آسيب ديده، آن دسته‌اي نيستند كه فقط ساقه مو را درمان مي‌كنند بلكه آن دسته‌اي هستند كه به مغز تك‌تك ريشه مو‌ها نفوذ كرده و آنها را دوباره از داخل به خارج زنده مي‌كنند.

اين متخصص مي‌گويد: درباره موهايي كه به نوعي تحت‌تأثير مواد شيميايي قوي كه در آرايشگاه‌ها براي تغيير رنگ مو استفاده مي‌شوند، قرار گرفته‌اند و به نوعي آسيب ديده‌اند، حرارت اتوي مو ممكن است سبب آسيب بيشتر و حتي خشك‌شدن و ريزش موها شود. بنابراين اگر موهايتان را مش، فر و دكلره كرده‌ايد، تا حد امكان از اتوي مو استفاده نكنيد.


به گفته كارشناسان پوست و مو، موهاي طبيعي در برابر حرارت اتوي مو مقاومت بيشتري دارند، ولي اگر شما موهايتان را رنگ، فر، مش يا هاي‌لايت كرده‌ايد، بايد در استفاده از اتوي مو دقت بيشتري به خرج دهيد.

اگر هم مجبور شديد از اتوي مو براي صاف كردن موهايتان استفاده كنيد، آن را خيلي كم استفاده كنيد. همچنين درجه اتوي مو را روي حرارت‌هاي پايين‌تر تنظيم كنيد. فراموش نكنيد شما نبايد بيش از 5دقيقه اتوي مو را روي موهايتان نگه داريد.

وقتي موهايتان چرب است و چند روزي است كه حمام نرفته‌ايد، اگر از اتوي مو استفاده كنيد، اين چربي‌ها و آلودگي با حرارت اتو به خورد موهايتان مي‌رود و موهايتان آسيب مي‌بينند.


به جاي استفاده از باد داغ سشوار، از باد سرد آن استفاده كنيد. اين كار به نفع سلامت موهايتان است.

سشواركشيدن به مويي كه هنوز كاملا خيس است نه تنها مدل‌دادن به مو را بسيار مشكل مي‌كند بلكه به مقدار بسيار زياد موجب آسيب‌هاي ناشي از حرارت مي‌شود. سشوار بايد براي خشك كردن و مدل دادن به موهاي نمدار-نه خيس- به كار رود و حداكثر مدت آن بايد ۲۰ دقيقه باشد.


برس موي خود را با يك شانه با دنده‌هاي فاصله دار عوض كنيد تا شكنندگي مو را كاهش دهد. هيچ وقت موي خيس يا مرطوب را برس نكنيد. موهاي آسيب ديده با حركات خشن زودتر خراب مي‌شوند.

از كش‌ها نبايد استفاده كرد. همچنين استفاده از سربند‌ها و كلاه نيز توصيه نمي‌شود. اين وسايل آسيب‌ديدگي رادو چندان مي‌كنند.


براي داشتن موهايي سالم، پوست سر نيز بايد تغذيه شود. ماساژدادن كف سر با نوك انگشتان به افزايش جريان خون در آن كمك مي‌كند. براي مراقبت بيشتر مي‌توانيد هر از گاهي از مواد مغذي و ماسك‌هاي مخصوص پوست سر استفاده كنيد.

استفاده از اسپري‌هايي كه حاوي مواد پليمري هستند، رطوبت را از مو دور نگه مي‌دارند. بر خلاف باور عمومي، اين پليمر آسيبي به مو نمي‌رساند و در واقع آنچه روي مو مي‌ماند و خشك مي‌شود همين مواد پليمري هستند نه الكل. الكل موجود در اين اسپري‌ها، قبل از اينكه مواد به مو برسند، تبخير مي‌شود. نكته مهم اين است كه اسپري تنها در حد لازم مصرف شود و به‌طور مداوم روي مو قرار نگيرد.


اگر موي شما دچار شوره است، نبايد آن را به‌طور موقت با مواد روغني و پمادهاي آرايشي مخفي كنيد، بلكه بايد آن‌را به‌طور كامل درمان كنيد. شوره سر در واقع نوعي بيماري جلدي است و ارتباطي با خشكي سر ندارد. براي درمان آن هم بايد از شامپوهاي حاوي اسيد ساليسيك، روي يا سولفيد سلنيوم استفاده كنيد.

همشهری


توسط : admin - دوشنبه 17 خرداد 1389 - 14:36:10    خواندن / ارسال نظرات :0

شاخه های اخبار

منوی اصلی

خوش آمدید

نام کاربری:

کلمه عبور:
به خاطر داشتن

[ ]
[ ]

اخبار دیگر

سیستم RSS

پیگیری اخبار سایت توسط سیستم RSS.
rss1.0
rss2.0
rdf