اطلاع رسانی

http://www.shahmir.org/page.php?31

Paypal


جستجو درمان در منزل دکتر شاهمیر | پرستاری درمنزل | بيمارستان در خانه شما

[/html]

هراس اجتماعی - فوبیا یا کمرویی

 نسخه مناسب برای چاپ - افزودن این مطلب به بالاترین افزودن این مطالب به سایت دنباله افزودن این مطلب به سایت کلوب ADD TO DIGG ADD TO REDDIT


فوبی اجتماعی اساسا ترس از مورد نظاره دیگران واقع شدن است این ترس ممکن است تا حدودی ذاتی بوده باشد . وقتی نگاه خیره چه به عمد و واقعی و چه به تصور فرد وخیالی در موقعیت های خاص ناراحتی فوق العاده ایجاد کند نتیجه آن فوبی اجتماعی است . اجتماعی به این معنی که نگاه دقیق دیگران همیشه به نوعی وجود دارد .

مورد مضحکه واقع شدن به صورت پنهان وجود دارد . پشت این ترس نیز( ترس از عملکرد) یعنی ترس از اینکه شخص قادر به ایفای نقش خود نباشد و یا کنترل خود را در مقابل دیگران از دست بدهد وجود دارد . ترس از عملکرد غالبا همان چیزی می شود که شخص بیش از همه از وقوع آن می ترسد . یعنی عملکرد معیوب .

سخنران وحشتزده نمی تواند هیچ کلمه ای را بر زبان آورد . کسی که از خوردن در حضور دیگران می ترسد ، با مشاهده غذا احساس خفگی به سراغش می آید . در بعضی موارد فوبی اجتماعی به خاطر آن است که مبادا دیگران فوبی اجتماعی او را ببینند، مانند سرخ شدن و یا لرزش اندام .اجتناب از موقعیت ترساننده ،ویژگی اصلی هر فوبی است که معمولا موجب ناراحتی و پریشانی می گردد.

علت ابتلا به فوبی اجتماعی :

1 دیدگاه زیست شناختی : گرچه هیچ علت مشخصی برای این اختلال شناخته نشده است اما به نظر می رسد که علل زیستی در ایجاد آنها نقش داشته باشد . مثلا آشکار شده است که داروهای آرام بخش در کاهش اضطراب موثرند . محققان در صدد کشف چگونگی تاثیر این داروها در بعضی قسمت های مغز هستند . موضوع دیگری که به اهمیت عوامل زیستی اشاره دارد وجود شواهدی است که نقش وراثت را در ایجاد این اختلال تاکید می کند .به عنوان مثال پژوهشگران در یک زمینه تحقیقاتی رابطه کمبود هورمون رشد در کودکی و نوجوانی را با ایجاد فوبی اجتماعی بررسی کرده اند .جوانانی که از همسالانشان خیلی قد کوتاه تر بودند تعداد زیادی از آنها به نشانه های فوبی اجتماعی دچار می شوند .

2 دیدگاه روان پویایی : در این دیدگاه علت اختلتل به تعارض های درونی و تکانه های ناخودآگاه نسبت داده می شود . در این دیدگاه فوبی یک معنی رمزی داشته و به عنوان ظهور یک تعارض روان شناختی حل نشده نگریسته می شود . بدین ترتیب فوبی ممکن است نقش یک واکنش دفاعی داشته باشد که فرد از موقعیت هایی که در آن احتمال خطرناک شدن سایق های جنسی یا پرخاشگری است ممکن است مکانیزم جابه جایی نقش داشته باشد ، بدین معنی که اضطرابی که
که از یک موقعیت استرس زا در فرد به وجود می آید به اشیا یا موقعیت های دیگر منتقل می شود

3 دیدگاه رفتاری : درمانگران و نظریه پردازان رفتارگرا ، اختلالات اضطرابی را نتیجه یادگیری و شرطی شدن های غلط می دانند در فوبی ممکن است رابطه ای بین حوادث ناخوشایند و موقعیت های خاص وجود داشته باشد . این حوادث از طریق جریان شرطی شدن کلاسیک یا سایر انواع شرطی شدن ها می توانند به وجود آیند تقویت نیز می تواند عاملی مهم محسوب شود . بدین صورت که اجتناب فرد از موضوع های ترس آور موجب تسکین و کاهش اضطراب در وی می شود .

4 دیدگاه شناختی : بر اساس دیدگاه شناختی نتیجه افکار و باورهای نادرست و غیر واقعی و غیر منطقی هستند . به ویژه باور های غیر منطقی اغراق آمیز نسبت به مخاطرات محیطی . دیدگاه شناختی مانند دیدگاه روان پویایی به جریان های درونی به عنوان علل اختلالات اضطرابی توجه دارد اما به جای تاکید بر تمایلات ، نیازها ، و انگیزه ها معتقد است که افراد اطلاعات کسب کرده را مورد تعبیر و تفسیر قرار می دهند و از آنها در حل مسایل زندگی استفاده می کنند .
بررسی های مختلف نشان داده است که زنان بیشتر از مردان دچار ترس از مکان های سرباز می شوند .

درمان فوبی اجتماعی:

آرامبخش ها در تسکین اضطراب تا حدی موثر بوده و در کاهش شکایات بدنی و تنظیم خواب نقش موثر و بسزایی دارند . برای درمان فوبی داروهای آرام بخش میتوانند به طور موقت موثر باشند . در دیدگاه تحلیل روانی چون این پیش فرض وجود دارد که ترس ظهور رمزی اضطرابهای ریشه دار است بنابراین از طریق روان تحلیل گری کوشش میشود تا علت ناخودآگاه ترس شناخته شود .

روش های درمانگری بر اساس رویکرد یادگیری شامل درمان های مواجه سازی (تخیلی و واقعی) و مدل سازی است . حساسیت زدایی منظم یکی از روش های مواجه سازی است که از روبه رو ساختن بیمار با محرک ضعیف و خوشایند شروع شده به تدریج به محرک های قوی تر میرسد. روش دیگر غرقه سازی است که در آن بیمار به سرعت و بی درنگ در معرض محرک های بسیار شدید و دراز مدت قرار میگیرد.
بر اساس دیدگاه شناختی برداشت های غلط و افکار نادرست که با مسایل و موقعیت های خاص وجود دارند منبع اضطراب محسوب می شوند .

بر اساس نظر دولارد و میلر استفاده از نامگذاری که تدبیری شناختی است و بدان وسیله شخص ممکن است پاسخ های هیجانی خود را طبقه بندی نماید راهی است برای کنترل واکنش های فرد در یک موقعیت خاص . این نوع نامگذاری به فرد کمک می کند تا بتواند بر موقعیتی که برایش استرس آور است غلبه کند . منظور از نامگذاری آن است که فرد ممکن است موقعیتی را بد و توهین آمیز و ناراحت کننده بداند و بر اساس واکنش هیجان انگیز در وی ظاهر شود ، یا برعکس همان موقعیت را عادی ، توجیه پذیر و خشنود کننده تلقی کند و از این طریق واکنشهای اضطراب انگیز خود را کاهش دهد .


1 فوبی نویسنده :پروفسور دانلدگودوین مترجم :دکتر نصرت اله پورافکاری 
2 آسیب شناسی روانی نویسنده : ریچاردپی هالیجن ، سوزان کراس ویستورن مترجم : یحیی سید محمدی 
 3 آسیب شناسی روانی نویسنده : دکتر حسین آزاد

دکتر بهشتیان
توسط : admin - يكشنبه 9 خرداد 1389 - 07:58:01    خواندن / ارسال نظرات :0

شاخه های اخبار

منوی اصلی

خوش آمدید

نام کاربری:

کلمه عبور:
به خاطر داشتن

[ ]
[ ]

اخبار دیگر

سیستم RSS

پیگیری اخبار سایت توسط سیستم RSS.
rss1.0
rss2.0
rdf