اطلاع رسانی

http://www.shahmir.org/page.php?26

Paypal


جستجو درمان در منزل دکتر شاهمیر | پرستاری درمنزل | بيمارستان در خانه شما

[/html]

زايمان طبيعی

 نسخه مناسب برای چاپ - افزودن این مطلب به بالاترین افزودن این مطالب به سایت دنباله افزودن این مطلب به سایت کلوب ADD TO DIGG ADD TO REDDITKnow the normal delivery


زايمان طبيعي يكي از جلوه‌هاي مهيج آفرينش است.

پس از طي شدن 9 ماه دوران بارداري و تكامل جنين انقباضات رحم شروع مي شود. مواد مسدودكننده از كانال زايمان خارج مي شوند، كيسه آب پاره مي‌شود، دهانه رحم بتدريج گشاد شده و طول كانال زايمان كاهش مي‌يابد و با انقباضات پي در پي رحم، جنين با سرازير شدن به داخل لگن به آرامي سفر به دنياي خارج از مادر را شروع مي‌كند.
 
چگونه مي‌توان از زمان شروع زايمان مطلع شد؟

معمولاً يك يا چند علامت زير در زمان شروع زايمان وجود خواهد داشت.
 
1- نمايش: 

خروج مقداري مخاط خوني از مهبل كه معمولاً چند ساعت قبل از زايمان شروع مي‌شود البته در بعضي از مادران اين علامت ممكن است وجود نداشته باشد.

2- انقباضات رحمي:

احساس سفت شدن رحم براي چندين ثانيه و سپس آزاد شدن آن را انقباض رحمي مي‌گويند. در ابتدا فاصله انقباضات، طولاني است اما بتدريج طول مدت و دفعات انقباض بيشتر خواهد شد.

3- پاره شدن كيسه آمنيوتيك (كيسه آب):

احتمال دارد مايع آمنيوتيك به يكباره و با فشار زياد از رحم خارج شود كه در اين صورت بايد بلافاصله به بيمارستان مراجعه شود در صورت پاره شدن كيسه آب و متولد نشدن جنين تا 24 ساعت بعد از آن خطر عفوني شدن جنين وجود دارد.
 
چه زماني بايد به زايشگاه مراجعه نمود؟

زمان مراجعه به بيمارستان وقتي است كه كيسه آب پاره شود و يا فاصله انقباضات رحم به هر دقيقه يكبار برسد.
 
در بيمارستان چه خواهد گذشت؟

با نزديك شدن زمان زايمان، انقباضات تشديد مي‌گردد درد زايمان مانند سردرد يا درد ناشي از شكستگي نيست اين درد يك احساس قوي سفت شدن ماهيچه‌هاي رحم است كه مرتب در حال رفت و برگشت مي‌باشد. در زماني كه انقباضات بسيار زياد مي‌شود بهتر است نفس عميق بكشيد و به آرامي هوا را از دهان خود خارج كنيد، قدم بزنيد و شروع به ماساژ آرام كمر و يا شكم نماييد اين امر مي‌تواند از شدت درد بكاهد.
 
زايمان سه مرحله دارد:

اولين مرحله بازشدن دهانه رحم، دومين مرحله به دنيا آمدن و خروج نوزاد وسومين مرحله خروج جفت مي‌باشد.
 
مرحله اول زايمان:

دهانه رحم نرم وكشيده خواهد شد. ممكن است چندين ساعت طول بكشد تا دهانه رحم كاملاً باز شود و سر نوزاد در مهبل مشخص گردد.
 
مرحله دوم زايمان:

زماني كه دهانه رحم كاملاً باز شد با يك انقباض شديد نوزاد از رحم خارج خواهد شد پس از چندين بار زور زدن مادر به طرف پايين طي ده تا سي دقيقه سر جنين معلوم خواهد شد. كيسه آب قبل از به دنيا آمدن نوزاد پاره مي‌شود. طول مرحله دوم تقريباً سي‌دقيقه مي‌باشد.
 
مرحله سوم زايمان:

پس از خروج كامل نوزاد معمولاً يك مرحله تنفس و استراحت قبل از خروج جفت وجود خواهد داشت معمولاً يك زور مادر براي خروج جفت كافي است.
 
توجه! 

بعضي از زنان در طول مدت زايمان احساس گرسنگي مي‌نمايند ولي مي‌بايست از خوردن غذا پرهيز نمايند آشاميدن مقدار كمي آب يا آبميوه در طول زايمان از تشنگي و يا كم آبي مادر پيشگيري خواهد نمود. دليل مهمي كه مادر نبايد در طول مدت زايمان غذا بخورد اين است كه اگر به هر علتي مادر نياز به سزارين داشته باشد و معده خالي باشد مشكلي براي عمل جراحي به وجود نمي‌آيد.

طول مدت زايمان در افراد شكم اول معمولاً 14- 8 ساعت و افراد شكم دوم و بالاتر كمتر از اين ساعت مي‌باشد.
 
توجه!
 پس از زايمان بعد از چند ساعت استراحت مي‌توانيد دوش بگيريد و نوزاد خود را در آغوش بگيريد. شروع فعاليت عادي و كار روزانه زماني است كه شما احساس قدرت و قوت قبلي خود را بازيافته باشيد.

جهت ساخته شدن شير براي نوزاد غذاي مناسب و استراحت كافي نياز است.
 
درد زايمان لذت‌بخش‌ترين دردهاست زيرا با تولد فرزند راز خلقت نمايان مي‌گردد.

وزارت بهداشتتوسط : واحد اخبار - شنبه 2 بهمن 1389 - 09:56:36    خواندن / ارسال نظرات :0

منوی اصلی

خوش آمدید

نام کاربری:

کلمه عبور:
به خاطر داشتن

[ ]
[ ]

اخبار دیگر

سیستم RSS

پیگیری اخبار سایت توسط سیستم RSS.
rss1.0
rss2.0
rdf